לימודי רפואת שיניים בחו”ל

רפואת השיניים היא תחום רפואי-כירורגי רחב, עם תחומי התמחויות  רבים, העוסק בבריאות השן, פה ולסת, חלל הפה ובבסיס הגולגולת.

כל העוסקים ברפואת שיניים חייבים להיות בעלי תואר D.M.D דוקטור לרפואת שיניים או D.D.S דוקטור לכירורגיה דנטלית.

לימודי רפואת שיניים בישראל אורכים שש שנים, ונלמדים בשני בתי ספר לרפואת שיניים:

בית הספר שבפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטה העברית ובית הספר שבפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב.

בדומה ללימודי רפואה, המסלול ללימודי רפואת שיניים מחולק לשני חלקים, החלק הקדם-קליני והחלק הקליני, כאשר כל אחד מהם בן 3 שנים.

חלק קדם-קליני

בחלק הראשון של הלימודים נלמדים מדעי היסוד: כימיה, פיזיקה, אנטומיה, ביוכימיה, פרמקולוגיה ומיקרוביולוגיה.

במקביל ללימודים אלו, לומדים הסטודנטים גם קורסים תאורטיים ומעשיים ברפואת שיניים:

עקרונות הכנת חללים לסתימות, ביוכימיה של עששת, פתולוגיה אוראלית, חומרים דנטליים, רדיולוגיה אוראלית, וכן מתנסים ביישומו של החומר ובביצוע פעולות בסיסיות על בובות פנטום. בסיומו של חלק זה, מוענק לסטודנטים תואר בוגר במדעי הרפואה. (B.Sc.Med)

חלק קליני

החלק השני של הלימודים – בו לומדים הסטודנטים הן לימודים קליניים תאורטיים המתייחסים לכל אחד מתחומי המומחיות ברפואת שיניים, כגון טיפולי שורש, רפו”ש משמרת, רפו”ש לילדים, כירורגיית פה ולסת ועוד, ומבצעים את הפרוצדורות הנלמדות על בובות הפנטום.

בנוסף, עם ההתקדמות בלימודים, הסטודנטים מבצעים סבבים במרפאות המומחים המסונפות לבית הספר, וכן במחלקת כירורגיית פה ולסת בבתי החולים המסונפים. היבט נוסף המתקיים בחלק זה של הלימודים הוא קבלת מטופלים מקרב הציבור הרחב במסגרת קליניקת הסטודנטים השייכת לבית הספר, במחירים מוזלים ובפיקוח רופאי שיניים מומחים הבודקים את עבודתם. בסיומו של חלק זה ולאחר עמידה בכל הדרישות וכתיבת עבודת גמר, הסטודנטים מקבלים תואר דוקטור לרפואת שיניים (DMD) ורשאים לגשת לבחינות הרישוי.

בניגוד לתחום הרפואה הכללית, רוב רופאי השיניים במדינת ישראל עוסקים במקצועם כרופאי שיניים כלליים, ואינם ממשיכים להתמחויות השונות.

ישראלים רבים הרוצים ללמוד את המקצוע נאלצים לצאת ללמוד בחו”ל. בין היעדים הנפוצים למטרה זו נכללים צ’כיה, הונגריה, רומניה ואיטליה,  כתוצאה מכך, רובם של רופאי השיניים בישראל ,בדומה למרבית הרופאים בישראל, הם בוגרי מוסדות זרים.